materiały ognioodporne

Ognioodporność materiałów budowlanych – dawniej i dziś

Kiedyś w dobie budownictwa drewnianego, o pożar było niezwykle łatwo. Wystarczyła iskra padająca na jakiś suchy element, których w domu zbudowanym z drewna i pokrytym strzechą nie brakowało i nieszczęście było gotowe. W kilkanaście minut w płomieniach stał cały dom, a po godzinie widać było tyko zgliszcza. Ileż ludzie dali by wtedy za np. płyty ognioodporne, których mogli użyć do budowy swojego domu? Pewnie o takim wynalazku nawet im się nie śniło. Tylko królowie i szlachta mogli sobie pozwolić na użycie drogiego kamienia..
Dlatego żyjemy teraz w zdecydowanie lepszych czasach. Nauka i technika dostarcza nam co chwila coraz więcej wynalazków ułatwiających nam życie. Możemy uczynić nasz budynek niepalnym, stosując do wylewek beton ogniotrwały, a do łączenia różnych elementów: klej ognioodporny. Dzięki temu, nawet jeśli pożar będzie szalał na jednym piętrze, nie przedostanie się na kolejne i nie zajmie w ten sposób całego budynku, co ma wręcz krytyczne znaczenie w przypadku wieżowców, które mogłyby się nawet zawalić, jeśli pożar objął by cały budynek.

Oczywiście użycie materiałów ognioodpornych do budowy budynków, nie gwarantuje całkowitego wyeliminowana ryzyka pożaru. Łatwopalne jest ciągle wyposażenie biur i mieszkań, czyli różne meble, dokumenty, odzież, dywany itd. Ale nie dajmy się zwariować. Ludzie nie będą  zachwyceni pracą w biurze lub mieszkaniem z gołymi ścianami i stropami.