papier ceramiczny

O ceramice

W dzisiejszym artykule opiszę, czym jest ceramika. Opiszę historię użytkowania tego materiału przez człowieka i inne rzeczy z nią związane.
W rozumieniu powszechnym mianem ceramiki określa się tworzywa oraz wyroby, które otrzymuje się poprzez wypalanie gliny, która uprzednio została odpowiednio uformowana. Nazwa materiału wywodzi się bezpośrednio od greckich słów oznaczających ziemię.
Jednakże jakiś czas temu zmieniło się powszechne rozumienie tego terminu. Obecnie oznacza on zazwyczaj każde tworzywo oraz wyrób, który nie jest ani organiczny, ani metaliczny. Innym kryterium uznania danego materiału za ceramiczny jest sposób jego wyrobu, a dokładniej to, czy polega on na obróbce termicznej w temperaturze sięgającej ponad kilkuset stopni w skali Celsjusza.
Prawdopodobnie zaczęto ją produkować już w okresie paleolitu. Najstarsze wyroby ceramiczne datuje się generalnie na okolice dwunastego tysiąclecia przed naszą erą, a papier ceramiczny około trzech tysięcy lat później. Wyroby szklane, również zaliczające się do ceramiki w obecnym rozumieniu tego słowa zaczęto produkować około sześciu tysięcy lat temu.
Ceramika to generalnie materiały ognioodporne w dużym stopniu. Nie jest to nic dziwnego, skoro jest ona wypala na w temperaturze kilkuset stopni Celsjusza. Taka jest generalnie cecha produktów wytwarzanych w wysokich temperaturach. Podobnie ma się sprawa ze wszystkimi jej odmianami, jak na przykład szkło i jego różne rodzaje, które także możemy swobodnie określać jako materiały ogniotrwałe.

Reklama: www.ceramic.com.pl