mieszkania

Jak kupić mieszkanie w Krakowie?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym zaczyna planować zakup domu lub mieszkania dla siebie i rodziny. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość jeżeli należysz do osób, które planują kupić mieszkanie w Krakowie. Krakowski rynek mieszkaniowy jest bardzo zróżnicowany i niestety łatwo tutaj o pomyłkę.

Pierwszą decyzją, jaką musisz podjąć przed zakupem jest wybór pomiędzy rynkiem wtórnym a rynkiem pierwotnym. Mieszkania z rynku wtórnego są tańsze, jednak w wielu wypadkach musisz liczyć się z wizją kosztownego remontu. W celu rozeznania na rynku polecam zapoznać się z portalem ogłoszeniowym na www.taniemieszkania.pl.

Mieszkania w Krakowie pochodzące z rynku pierwotnego są bardziej przemyślane, funkcjonalne i posiadają często w pakiecie windy oraz miejsca garażowe. Przy zakupie nowego mieszkania w Krakowie nie zapłacisz też podatku od czynności cywilnoprawnych. Niestety – kupując z rynku wtórnego zmuszony będziesz zapłacić 2% podatek od ceny zakupu.

Zakup nowego mieszkania u dewelopera wydaje się być najlepszym pomysłem. Niestety – nie każdy deweloper cieszy się dobrą opinią na rynku mieszkaniowym. Zanim wybierzesz dewelopera sprawdź, jakie ma on opinie, zapytaj o możliwość obejrzenia mieszkań pokazowych i zaciągnięcia opinii u jego poprzednich klientów. Warto również dokładnie przestudiować wzór umowy deweloperskiej zanim zgodzisz się na jej podpisanie u notariusza – unikniesz w ten sposób wszelkich niechcianych „kruczków”.

Przed zakupem mieszkania możesz też skonsultować swój wybór z projektantem wnętrz. Dzięki temu możesz uniknąć kosztownych przeróbek, które musiałbyś zrealizować np. w celu poprawy funkcjonalności mieszkania i dostosowania go do potrzeb całej rodziny.