fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna w domu – dlaczego warto jest się na nią zdecydować?

Poszukując oszczędności w kwestii zużycia energii w domu możemy znaleźć w Internecie wiele porad. Najczęściej mówi się o całkowitym wyłączaniu urządzeń, które wykorzystują tryb czuwania (jak chociażby telewizor, wieża, komputer i monitor czy modem internetowy), stosując przy tym listwy zasilające z wyłącznikiem, a także o korzystaniu z żarówek LED zamiast tradycyjnych żarówek żarowych. Istnieje jednak także sposób, dzięki któremu można zapewnić sobie dużo większe oszczędności. Mowa tutaj o fotowoltaice.

 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika (zob. gsenergia.pl) to dziedzina nauki, która stworzyła możliwość przetworzenia na energię elektryczną światła słonecznego wykorzystując przy tym specjalne ogniwa, które są produkowane najczęściej z krzemu, ale także z selenu czy z germanu. Powstają z nich całe instalacje montowane na dachach domów.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Choć inwestycja w panele fotowoltaiczne jest kosztowna to zwrot z niej jest już możliwy nawet po 10-15 latach w zależności od wielkości i mocy instalacji oraz ilości zużywanej energii elektrycznej. Dodatkowo istnieje możliwość sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii innym konsumentom. Średnią żywotność instalacji fotowoltaicznej szacuje się na 25-35 lat, więc przez 10-25 lat energia jest praktycznie darmowa. Dużą zaletą systemów fotowoltaicznych jest także to, że są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne i praktycznie bezobsługowe.

Fot. Activ Solar at Flickr.com