własne mieszkanie

Dobrze mieszkać

Dobrze mieszkać

Wielkomiejskie ośrodki coraz bardziej rozrastają się i biorąc przykład z zachodnich metropolii powiększają na tyle, że można podzielić je już nie tylko na przedmieścia – powoli zaczynają pochłaniać sąsiadujące wioski, które stają się po prostu ich dzielnicami. Tereny wokół miast są bardzo pożądane właśnie ze względu na możliwość ich wykorzystania pod budowę nowych osiedli. Choć coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem migracji z miast na wieś, robią to tylko starsi ludzie. Młode pokolenia nadal przenosi się chętnie do bardziej rozwiniętych ośrodków, w których łatwiej znajdzie pracę i ułoży sobie życie.

                Generuje to potrzeby na rynku mieszkań. Choć nie każdego stać jest na kupno mieszkania czy domu, coraz więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu mieszkaniowego. Tereny wokół miast są więc zabudowywane – tworzy się nowe bloki i domki jednorodzinne, które budowane są na wzór zachodni. Jednopoziomowe budowle, stworzone z tańszych materiałów oraz technologia, która nie wymaga specjalistycznych systemów deskowania stropowe, umożliwiają szybką budowę domu.

                 Niestety – kupując dom czy mieszkanie od dewelopera jesteśmy narażeni na duże ryzyko. Przede wszystkim jest nim niepewność, czy wywiąże się on z umowy i czy nasze lokum powstanie w terminie i w takim kształcie jakim byśmy chcieli. To nie jedyny problem. Mieszkania takie często wykańczane są w sposób pobieżny. Wszystkie instalacje montowane są na czas – a przecież są one jedną z najważniejszych części wykończenia. Źle zmontowana instalacja wiąże się z ryzykiem późniejszego kucia płytek, czy zrywania tynku. Dlatego zanim zaczniemy urządzać nasze mieszkanie lepiej wcześniej sprawdzić, czy wszystko zrobione jest pod równym kątem i  czy nie ma ukrytych wad.

                W razie nieprawidłowości możemy w miarę wcześnie interweniować – ewentualnie zwrócić się do dewelopera i wytknąć mu niewywiązanie się z umowy. Powinna ona zawierać dokładne wytyczne dotyczące tego, w jakim stanie będzie nasze mieszkanie w momencie odbioru. I pamiętajmy, że leży to tylko i wyłącznie w naszym interesie!