zasilacz led

Charakterystyka oświetlenia LED

Oświetlenie LED pojawiło się na naszym rynku stosunkowo niedawno i zdobywa coraz większą popularność. Oświetlenie LED ma bardzo wiele możliwości zastosowania. Diody LED możemy wbudować przykładowo w sufit, wnęki ścian, schody, szafki, czy podświetlić stół lub piękną sofę.

Główna zaleta tego oświetlenia to efektywność – diody LED to chyba najbardziej energooszczędne źródło światła. Kolejna zaleta to trwałość – czas pracy modułów oświetleniowych LED to około 50000 godzin, czyli 25 razy więcej niż w przypadku zwykłej żarówki. Diody LED są również niezwykle odporne na wstrząsy i uderzenia. Co więcej, oświetlenie LED pozwala na osiągnięcie praktycznie dowolnego koloru światła. Diody LED charakteryzują się też niską emisją ciepła i są ekologiczne, gdyż do ich produkcji nie używa się rtęci i innych metali szkodliwych dla środowiska naturalnego. A jakie są wady? Czy w ogóle jakieś są? Główna wada, jaką ma oświetlenie LED to przede wszystkim dość wysoka cena. Powinniśmy jednak pamiętać, że czas eksploatacji jest tu zdecydowanie dłuższy niż w przypadku naszej tradycyjnej żarówki.

Dla prawidłowego funkcjonowania naszego systemu oświetleniowego LED potrzebne jest właściwe dobranie parametrów poszczególnych elementów, a więc zasilania, kontrolera, okablowania i modułu świetlnego. Szczególnie istotny jest zasilacz montażowy LED, który jest źródłem napięcia każdego oświetlenia LED. Dobrze jest wybrać zasilacz LED o dużej mocy, co pozwoli na podpięcie do niego wielu metrów ledowego paska.

Odpowiednie zasilacze znajdziecie tutaj: https://led-labs.pl/zasilacze-led